Yanal Kayma Testi Nedir?

Yanal Kayma Testi Nedir?

Yanal kayma testi, satın alınan aracın fabrika çıkışından önce yapılan bir testtir. Bu test ile aracın fabrika çıkışındaki rot ayarlarının sağlıklı ve doğru olup olmadığı incelenir. Özellikle ikinci el araç alımlarında bu testin yapılması oldukça önemlidir.

Test Nasıl Yapılır?

Testin yapılması için araç yürüme hızındaki bir platformdan geçirilir. Bu esnada ön ve arka dingillere ait yanala kayma hızı tespit edilir. Diyarbakır oto ekspertiz servisinde  Yapılan ölçümler sonucunda elde edilen sonuç, ön ve arka lastiklerin birbirleri ile uyumlu olup olmadığını gösterir.

Her araç fabrikadan çıkmadan önce bu teste tabi tutulur ve rot ayarlarının doğruluğundan emin olunmadan araç satışa çıkarılmaz. Bu yüzden sıfır araçlarda durum daha güvenlidir.

Ancak ikinci el araçlarda kullanımla birlikte zamanla oluşan rot ayarı kaymaları bazen bu dengenin bozulmasına sebep olabilir. Bu yüzden özellikle ikinci el araç alırken aracı yanal kayma testine sokmak güvenlik açısından oldukça gereklidir.

Teste Tabi Tutulan Parçalar

Yanal kayma test işlemleri sırasında incelenen bazı bölümler vardır.
Bunlar:
– Rotlar
– Amortisörler
– Alt tablalar
– Aks şekilde sıralanabilir.

Yanal Kayma Testini Kimler Yapar

Yanal kayma testi titizlik isteyen bir testtir. Bunun için güvenilir bir ekibin yapması gerekir. Bu işlemi Diyarbakır oto ekspertiz servisindeki usta ellere teslim etmek mümkün olacaktır.

Test sırasında yapılan titiz incelemelerle; amortisördeki olası arıza durumunu, fren sistemindeki aksaklıklar gibi pek çok sorun ortaya çıkarılabilir.

Yanal Kayma Testi Neden Önemlidir?

Yanal kayma testi hayati bir önem taşır çünkü amortisörde oluşabilecek bir sorun aracın dengesini etkiler, bu da sürüş kalitesini bozar. Fren sistemindeki bir sorun ise çok daha ölümcül kazalara sebep olabilir.

Bu yüzden böyle büyük sorunlarla karşılaşmamak için aracın Diyarbakır araç ekspertiz ustaları tarafından incelenip değerlendirilmesi gerekir. Sonrasında güvenli sürüş keyfi için her şey hazır olacaktır.

Titiz Çalışma Sorunsuz Teslimat

Aracınız usta ellerde titiz bir incelemeden geçtikten sonra Diyarbakır oto test anahtar işini halledip, aracınızı test edip güvenliğinden emin olarak size teslim eder. Kısa sürede kesin sonuca ulaşacağınız bu usta servis hizmetini kaçırmayın.

Web Tasarım & Yazılım Nazarweb Creative Agency