Araç Şanzımanları hakkında önemli bilgiler

Düz vites olarak deyim edilen vasıtaları kullananlar için vites değiştirmek, düşünmeden yapılan bir eylemdir. Ancak vitesin değişmesini sağlayan sistemin, başka bir deyişle şanzımanın ne olduğu ve ne işe yaradığı pek öğrenilmemektedir.

Bununla beraber şanzıman bakımının lüzumlu olup olmadığı ve bakım yapılması gerekiyor ise bunun nasıl yapılacağı düşünülmez. Şanzıman yağı hakimiyeti yeniden aksatılan veya düşünülmeyen bir diğer husustur.

Şanzıman çeşitleri nelerdir?

Şanzımanlar motordan baskı balata kavrama yolu ile aldığı hareketi, istenilen tork kıymeti seviyesinde şaft ya da diferansiyele ileten aktarma uzvu olarak vasıtaların motorlarında misyon alır.

Günümüzde otomatik şanzıman, manüel şanzıman, tiptronic sıralı şanzıman, otomatikleştirilen manüel şanzıman ve çift anlamalı şanzıman olmak üzere beş değişik şanzıman çeşidi bulunmaktadır.

Şanzıman bakımı neden yapılmalıdır?

Şanzıman bakımının yapılması vasıta sürüş niteliği ve vasıta motoru yararlılığı açısından son derece ehemmiyetlidir. Bu surattan da günümüzde şanzıman bakımına daha fazla ağırlık verilmektedir.

Şanzıman bakımının en basit yolu şanzıman yağının değiştirilmesidir. Bu sebeple şanzıman yağının kumpaslı olarak hakimiyet edilmesi ve gerekiyorsa yağ başkalaşımı ya da ilavesinin yapılması oldukça ehemmiyetlidir. Şanzıman yağı netlikle vasıta model ve markasına müteveccih olarak alınmalıdır. Kulaktan dolma bilgilerle öneri alınmamalıdır. Özellikle 2. el araç alırken
oto ekspertiz yaptırarak şanzıman kontrol ettirilmelidir. Auto Kale  Diyarbakır oto ekspertiz servisi bu konuda size en profesyonel desteği sunacaktır.

Şanzıman yağı başkalaşımı nasıl yapılır?

Şanzıman yağının başkalaşımı vites kolisi içerisinde yer alan yan tıpa seviyesindeki dişli yağının bulunması ile başlamaktadır. Vites kolisinde iki tıpa bulunur.

Bu tıpalardan biri şanzıman yağının tümüyle boşaltılabilmesi için kullanılır. Bu tıpaya göre daha yüksek bir noktada bulunan diğer tıpa ise hem yağ seviyesinin hakimiyeti hem de yağ dolumu için kullanılır. Bu tıpanın bulunduğu nokta o vasıta için yeterli yağ seviyesini göstermektedir.

Günümüzde değişik teknolojiler ile geliştirilmekte olan vasıtaların şanzıman lüzumlarına müteveccih olarak şanzıman yağ numarası değişiklik gösterebilir. Doğru yağ numarası için netlikle vasıta modeline göre tanımlanmış olan rehberden ya da yetkili servisten bilgi alınması gerekir.

Web Tasarım & Yazılım Nazarweb Creative Agency