Araç alırken nelere dikkat edilmeli

Vasıtaların hortum, silindir, devir daim pompası gibi değişik aksamlarında değişik biçimlerde su firarileri alana gelebilir. Bunların muhtemel olan en kısa vakitte tespit edilmesi ve onarılması gerekmektedir.

Araçlardaki su kaçağı sebepleri

Arabalarda su firariyi oluşan noktalardan biri olan hortum bölgesinde firarinin oluşmasına neden olan etmen genellikle hortumu bağlayan kelepçeler kısmında yaşanan hafifleme problemlidir.

Hortum iletişim noktasına bütün olarak oturmadığında veya kelepçeler yeterince bunalmadığı zaman taşıtta su firariyi alana kazanç. Elbette hortumun yıpranması, zarar görmesi ve/veya eskimesi halinde de su firariyi olabilir.

Silindir gövdesindeki su kaçağı sebepleri

Silindir gövdesinde oluşan su firariyi, sürücülerin en sık karşılaştığı meselelerden biridir. Genellikle silindir bloku üzerinde yer alan saplama suratları kirlendiğinde kapağın bunalması yasaklanır ve bu vaziyet su firarisinin oluşmasına neden olur.

Ayrıca blok suratı contasının bütün olarak bunalmaması bu contanın yamuk olmasına ve su firarisinin oluşmasına neden olabilir. Bunlara ek olarak, motorda bulunan su fazla ısınır veya donarsa, bu da silindir blokunda çatlamalara neden olacağı için taşıtta su firariyi alana gelebilir.

Neden Silindir kapağı su kaçırır?

Silindir kapağında oluşan leke veya pas kapağın bütün olarak bunalmasına izin vermez. Bu vaziyet sapmalarda rahatlamaya neden olur. Kapak bütün olarak bunalmadığı için su firariyi alana kazançken, egzoz subaplarında oluşan sızıntılar suyun silindir kapağına kadar sızmasına neden olabilir.

Radyatör su kaçağı sebepleri

Radyatörde su firariyi oluşmasının başlıca nedenleri paslanma veya donma olarak öğrenilir. Radyatör yanlış bağlandığında su firariyi oluşabildiği gibi vantilatörün radyatöre vurması da su sızıntılarına neden olabilir.

Aracınızda su kaçağı varsa ne yapmalısınız ?

Vasıtanın su azaltma problemi varsa ilk olarak bunun kaynağı bulunmalı ve onarım için harekete geçilmelidir. Bu onarım kesinlikle vasıtanın servisinde yapılmalı ve kulaktan dolma bilgilerle taşıt üzerinde operasyon yapılmamalıdır.

2. El araç alırken dikkat edin

2. el araç alırken mutlaka diyarbakır oto ekspertiz servisine uğrayarak aracınızı detaylıca ekspertiz ettirin. Bu sayede aracın tüm kusurları ve arızaları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Web Tasarım & Yazılım Nazarweb Creative Agency