Motor Ekspertizi Nedir

Motor Ekspertizi Nedir

Otomobil alım satımlarında yaşanan en önemli sorunlardan biri, aracın motorunun bitik olması ya da masraflı olması sorunudur.

Genellikle kaporta ve görüntüye aldanan alıcılar, oto ekspertiz işlemi gerçekleştirmedikleri durumlarda, bu tür sorunlar ile karşılaşabilirler. Satıcının iyi niyetli olmaması ve aracın motoruna dair kusurları gizlemesi durumunda, bu probleme dair yüksek tutarlı masraflar alıcının belini bükebilir.

Motor Ekspertizi Ne Demek?

Motor ekspertizi, satın alınmak istenen araca yapılan farklı türde ekspertiz uygulamalarından biridir. Bu uygulamada, aracın motorunun ürettiği tork ve beygir gücünün yapılan kilometre ile uyumu, motor hacmine göre değerlendirmesi, varsa sorunlarının tespiti ve mekaniğinin ne durumda olduğu ortaya koyulur.

Motor Ekspertizi Neden Gerekli?

Yapılan testler göz önünde bulundurulduğunda, ikinci el bir aracın bakımlarının yapılıp yapılmadığı, aracın doğru kullanıp kullanılmadığı, ileride çıkarabileceği masraflar da ortaya çıkmış olur.

Eğer motor ekspertizi yaptırırsanız, başınıza yüksek masraflar açabilecek sorunlardan kurtulmuş olursunuz. Her insan, satın almak istediği aracın hoş görünmesini ve sorunsuz olmasını ister.

Kimi zaman boya ve kaportaya gösterilen özen, motor ekspertizine gösterilmiyor. Oysa, ikinci el bir araç için yapılması gereken ilk ekspertiz, motor ekspertizidir. Motorda meydana gelebilecek herhangi bir problem, aracın segmenti, modeli ve açabileceği masrafı baz aldığımız zaman, başınıza 10.000 TL civarı bir masraf çıkarabilir.

Ekspertiz Yaptırmamanın Dezavantajları

Satın alınan ikinci el bir otomobil, sıfırından farklı olarak temizliği ve doğru kullanılmış olup olmadığı konusunda şüphelere sebep olmaktadır. Aracı kaçıncı sahibinden aldığınız, bakımlarının doğru ya da tam yapılıp yapılmadığı ise apayrı bir sorun.

Bu nedenle araç satın almadan önce ekspertiz yaptırarak kendinizi güvence altına almayı ihmal etmeyin. İster motor ve mekanik, ister kaporta ve boya ekspertizi olsun, araç hakkında bütün kapsamlı raporu sunabilen ekspertiz raporları, doğru elden yapıldığında sizi oldukça rahatlatacaktır.

İşi Uzmanına Bırakın

Diyarbakır’da bulunan Auto Kale Oto Ekspertiz firması, ikinci el araç alacak olan herkesi uyarıyor. Firma yetkilileri, her gün onlarca araca ekspertiz işlemi yapıldığını ve belli bir kilometre üzerinde yer alan tüm araçların motor ve mekaniğinde irili ufaklı problemler olduğunu belirtiyor.

Autokale yaptığı ekspertiz işlemleri arasında;

  • Kaporta raporu (Değişen ve boya)
  • Motor ekspertizi
  • Dyno Test
  • Alt takım testi
  • Süspansiyon Testi
  • Fren Sistemi Testi ve araç ekspertizine dair her türlü test bulunuyor.

Yolunuz Diyarbakır’a düşer ya da bu bölgede araç almanız gerekirse Diyarbakır araç ekspertiz işlemlerinizde Auto Kale Oto Ekspertiz firması ve tecrübeli ekibinden şaşmayın, işi uzmanına bırakın.

Web Tasarım & Yazılım Nazarweb Creative Agency